Dacia Duster: Holowanie

Postępowanie w razie awarii

Przed holowaniem należy ustawić skrzynię biegów w położeniu neutralnym, odblokować kolumnę kierownicy, a następnie zwolnić hamulec parkingowy.

W przypadku pojazdów wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów, jeśli nie można ustawić dźwigni biegów w położeniu N, należy skontaktować się z autoryzowanym partnerem marki.

Odblokowanie kolumny kierownicy Włożyć kluczyk do stacyjki i obrócić go w położenie "Wł.". W zależności od wersji, umieścić kartę na symbolu i nacisnąć przycisk rozruchu silnika przez dwie sekundy.

Ponownie ustawić dźwignię w położeniu neutralnym (położenie N w przypadku pojazdów wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów).

Następuje odblokowanie kolumny kierownicy, zasilanie akcesoriów zostaje włączone i można zacząć używać oświetlenia (kierunkowskazów, świateł stop...). Nocą pojazd musi być oświetlony.

Zależnie od wersji pojazdu, po zakończeniu holowania naciśnij dwa razy przycisk uruchomienia silnika (ryzyko rozładowania akumulatora).

Punkty holownicze z przodu i z tyłu

Punkty holownicze z przodu i z tyłu


Używać wyłącznie punktów holowniczych z przodu 2 i z tyłu 4.

Odpiąć przednią 1 lub tylną 3 osłonę, wsuwając płaskie narzędzie lub śrubokręt pod osłonę.

Punkty holownicze z przodu i z tyłu


Punkty te mogą być wykorzystywane jedynie do holowania pojazdu; w żadnym wypadku nie wolno posługiwać się nimi przy próbie bezpośredniego lub pośredniego podnoszenia samochodu.

  • Należy używać sztywnego drążka holowniczego. W przypadku używania linki z włókien naturalnych lub sztucznych (jeżeli zezwalają na to przepisy) powinna istnieć możliwość zatrzymania holowanego pojazdu przy pomocy hamulca.
  • Nie należy holować pojazdu, którego układ jezdny jest uszkodzony.
  • Należy unikać szarpania podczas przyspieszania lub hamowania, które mogłoby spowodować uszkodzenie pojazdu.
  • We wszystkich przypadkach zaleca się nie przekraczać prędkości 25 km/h.
  • Nie należy pchać pojazdu jeśli kolumna kierownicy jest zablokowana.

Pojazdy z napędem na 4 koła (4WD)

Pojazdy z napędem na 4 koła (4WD)


Niezależnie od rodzaju skrzyni biegów, nie należy holować pojazdu z 4 kołami napędowymi, jeżeli jedno z 4 kół dotyka podłoża.

Nie wyjmować kluczyka ze stacyjki podczas holowania.


Po wyłączeniu silnika układy wspomagania kierownicy i hamulców nie działają.


Pojazdy z napędem na 4 koła (4WD)


Nie należy nigdy holować pojazdu z napędem na 4 koła, niezależnie od wybranego trybu, jeżeli jedno z 4 kół samochodu dotyka podłoża (za wyjątkiem przypadków wystąpienia awarii poza obszarem drogi).

Ryzyko uszkodzenia podzespołów mechanicznych.


Narzędzia muszą być zawsze prawidłowo ułożone w skrzynce, w przeciwnym razie mogą wypaść z niej podczas hamowania.


Postępowanie w razie awarii poza obszarem drogi Jeżeli pojazd ugrzęźnie w piachu, śniegu, błocie itd., należy zamocować elastyczne wyposażenie holownicze (pas holowniczy lub inny element przeznaczony do tego celu) w punkcie holowniczym z przodu lub z tyłu (patrz paragraf "Punkty holownicze z przodu i z tyłu" na poprzedniej stronie).

Warunki użytkowania elastycznego wyposażenia holowniczego są opisane w instrukcji obsługi dostarczonej przez jego producenta.

W przypadku ugrzęźnięcia pojazd 4x4 (4WD) można holować tylko na krótkich odcinkach. Ryzyko uszkodzenia podzespołów mechanicznych.


W przypadku wystąpienia awarii poza obszarem drogi, zabronione jest używanie sztywnego drążka do holowania pojazdu, który ugrzązł. Ryzyko uszkodzenia podzespołów mechanicznych.


Holowanie pojazdu z automatyczną skrzynią biegów

Gdy silnik jest wyłączony, skrzynia biegów nie jest smarowana. Tego typu pojazd najlepiej jest holować na przyczepie. Pojazdy typu 4x2 (2WD) mogą być także holowane z tylnymi kołami uniesionymi nad nawierzchnią.

Wyjątkowo i tylko w przypadku pojazdów 4x2 (2WD) istnieje możliwość holowania pojazdu z czterema kołami stykającymi się z podłożem, wyłącznie przodem do kierunku jazdy, z dźwignią zmiany biegów ustawioną w położeniu neutralnym N i na odcinku nie dłuższym niż 50 km.

Jeśli nie można ustawić dźwigni biegów w położeniu N, należy skontaktować się z autoryzowanym partnerem marki.

Podczas układania narzędzi, należy pamiętać, aby umieścić je w bagażniku w taki sposób, jak były ułożone przed wyjęciem.

Narzędzia muszą być zawsze prawidłowo ułożone w skrzynce, w przeciwnym razie mogą wypaść z niej podczas hamowania.


Holowanie pojazdu z automatyczną skrzynią biegów


Jeśli przy uruchamianiu silnika dźwignia zostaje zablokowana w położeniu P, podczas gdy wciskany jest pedału hamulca, istnieje możliwość ręcznego zwolnienia dźwigni.

W tym celu odpiąć podstawę dźwigni, wsunąć przyrząd (sztywny pręt) w otwór 6 i nacisnąć w tym samym momencie przycisk 5, aby zwolnić dźwignię.

Należy jak najszybciej skontaktować się z Autoryzowanym Partnerem marki.

    Pióra wycieraczek

    Wymiana Pióra wycieraczki przedniej 1 Wyłączyć zapłon i podnieść ramię wycieraczki 3, następnie pociągnąć zacze ...

    Instalacja do montażu radia

    Jeśli Państwa pojazd nie jest wyposażony w system audio, dostępna jest instalacja do montażu, składająca się z miejsca na: radiood ...

    Categorie