Fiat 500X: Bezpieczne przewozenie dzieci

W celu zwiększenia ochrony, w razie zderzenia wszyscy pasażerowie powinni podróżować na siedząco i stosować odpowiednie systemy ochronne, obowiązujące również niemowlęta i dzieci! Wymóg ten obowiązuje zgodnie z dyrektywą 2003/20/WE we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej.

Dzieci o wzroście poniżej 1,50 metra, do 12 roku życia, powinny być chronione specjalnymi systemami zabezpieczającymi i powinny być umieszczane na siedzeniach tylnych.

Według statystyk dotyczących wypadków siedzenia tylne oferują większą gwarancję bezpieczeństwa dla dzieci.

Dzieci, w przeciwieństwie do osób dorosłych, mają głowę proporcjonalnie większą i cięższą względem reszty ciała, natomiast mięśnie i struktura kości nie są jeszcze u nich całkowicie rozwinięte. W związku z powyższym, do utrzymania ich w czasie zderzenia wymagane są systemy odmienne od pasów bezpieczeństwa dla osób dorosłych, aby ograniczyć do minimum ryzyko obrażeń w razie wypadku, hamowania lub manewrów nagłych.

Dzieci powinny siedzieć w sposób bezpieczny i wygodny. W zależności od właściwości stosowanych fotelików zaleca się pozostawiać możliwie jak najdłużej (przynajmniej do 3-4 lat życia), foteliki dla dzieci w pozycji przeciwnej do kierunku jazdy, ponieważ jest to najbardziej chroniąca je pozycja w razie zderzenia.

Wyboru najbardziej odpowiedniego do zastosowania urządzenia zabezpieczającego dziecko należy dokonywać w oparciu o wagę i posturę dziecka. Istnieją różne rodzaje systemów ochronnych dla dzieci, które mogą być mocowane w samochodzie za pomocą pasów bezpieczeństwa lub za pomocą mocowań ISOFIX/i-Size.

Zaleca się wybierać zawsze najbardziej odpowiednie dla dziecka systemy ochronne; w tym celu zachęcamy do zapoznania się z Instrukcją obsługi dołączoną do fotelika, aby mieć pewność, że jest on odpowiedni dla dziecka, dla którego jest przeznaczony.

W Europie parametry systemów zabezpieczających dzieci są regulowane przez normę ECE-R44, która dzieli je na pięć grup wagowych:

Systemy ochronne dla dzieci


Oprócz wcześniejszej normy EKG-R44 wprowadzono niedawno rozporządzenie EKG R-129, które określa parametry nowych fotelików dziecięcych i-Size (w celu uzyskania dodatkowych informacji na ten temat, patrz opis w sekcji "Dostosowanie siedzeń pasażerów do użycia fotelików i-Size").

Wszystkie urządzenia ochronne powinny posiadać dane homologacyjne i znak kontrolny na tabliczce przymocowanej na stałe do fotelika, której nie wolno absolutnie usuwać.

W Lineaccessori MOPAR  dostępne są foteliki dla dzieci przeznaczone dla każdej grupy wagowej. Zaleca się stosować te właśnie foteliki, ponieważ zaprojektowane zostały specjalnie dla samochodów marki Fiat.

OSTRZEŻENIE Niektóre foteliki uniwersalne, aby można je było prawidłowo zamontować w samochodzie, wymagają zastosowania produktu akcesoryjnego (podstawy) sprzedawanego oddzielnie przez producenta fotelika. Dlatego FCA zaleca upewnić się u sprzedawcy co do możliwości zainstalowania pożądanego fotelika w posiadanym samochodzie przed zakupieniem go, wykonując próbę instalacji.

    Instalacja fotelika dzieciecego z pasami bezpieczenstwa

    Foteliki typu uniwersalnego, które mocowane są tylko pasami bezpieczeństwa, posiadają homologację w oparciu o normę EKG R44 i podzielone są ...

    Categorie