Fiat 500X: Holowanie samochodu
MONTAŻ UCHWYTU HOLOWNICZEGO
Uchwyt do holowania, znajdujący się na wyposażeniu samochodu, umieszczony jest w pojemniku z narzędziami w bagażniku.
Przód
Należy wykonać, co następuje:
- naciskając w punkcie pokazanym strzałką, odłączyć zaślepkę A (rys. 164lub rys. 165, w zależności od wersji);
- wyjąć uchwyt holowniczy B i wkręcić go do oporu na przedni sworzeń gwintowany.
Tył
Należy wykonać, co następuje:
- naciskając w punkcie pokazanym strzałką, odłączyć zaślepkę A (rys. 166lub rys. 167, w zależności od wersji);
- wyjąć uchwyt holowniczy B i wkręcić go do oporu na tylny sworzeń gwintowany.
UWAGA
W przypadku wersji wyposażonych w kluczyk mechaniczny, przed rozpoczęciem holowania należy przekręcić kluczyk w wyłączniku zapłonu w położenie MAR, a następnie w STOP, bez wyjmowania. Wyciągnięcie kluczyka spowoduje automatyczne zablokowanie kierownicy, uniemożliwiając skręcanie kołami. Ponadto należy sprawdzić, czy skrzynia biegów ustawiona jest na luzie (w przypadku wersji wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów sprawdzić, czy dźwignia zmiany biegów jest w położeniu N). W przypadku wersji z kluczykiem elektronicznym należy ustawić wyłącznik zapłonu w położeniu MAR, a następnie w położeniu STOP, bez otwierania drzwi.
Podczas holowania należy pamiętać, że nie ma wspomagania hamulców i elektromechanicznego wspomagania kierownicy, w związku z czym do zahamowania konieczne jest zastosowanie większej siły nacisku na pedał hamulca i do skręcenia konieczne jest zastosowanie większej siły obrotu kierownicą. Nie używać linek elastycznych do holowania, gdyż mogą pęknąć. Podczas przygotowania do holowania należy sprawdzić, czy mocowanie połączeń samochodów nie uszkodzi stykających się z nimi komponentów. Holując samochód, należy przestrzegać obowiązujących przepisów ruchu drogowego dotyczących zarówno urządzeń stosowanych do holowania jak i zachowania się na drodze. Podczas holowania samochodu nie uruchamiać silnika. Przed wkręceniem uchwytu należy oczyścić dokładnie gniazdo gwintowane.
Przed rozpoczęciem holowania należy ponadto upewnić się, czy uchwyt wkręcony jest do oporu w odpowiednim gnieździe.
Przedni i tylny uchwyt holowniczy powinny być używane wyłącznie do wykonywania operacji awaryjnych na płaskiej drodze. Dopuszczalne jest holowanie na krótkich odcinkach za pomocą odpowiednich urządzeń zgodnych z przepisami kodeksu drogowego (drążek sztywny), przemieszczanie samochodu na płaskiej nawierzchni w celu przygotowania go do holowania lub do transportu na lawecie pomocy drogowej. Uchwyty NIE POWINNY być używane do przestawiania samochodu poza płaska drogą lub w obecności przeszkód i/lub do holowania za pomocą linek lub innych urządzeń, które nie są sztywne. Z uwzględnieniem powyższych wskazówek holowanie samochodów powinno się odbywać, na ile to możliwe, w tej samej osi symetrii (holujący i holowany).
Automatyczna skrzynia biegów z podwójnym sprzęgłem - wyjmowanie kluczyka
Kluczyk z wyłącznika zapłonu (wersje z kluczykiem mechanicznym) można wyjąć tylko wówczas, gdy dźwignia zmiany biegów znajduje s ...