Mercedes-Benz GLA: Wskazówki dotyczące jazdy z przyczepą
Wskazówki ogólne
W przypadku poniższych modeli jazda z przyczepą jest niemożliwa:Mercedes-AMG GLA 45 4MATIC.
W przypadku jazdy z przyczepą na osi tylnej pojazdu ciągnącego ustawić ciśnienie w oponach odpowiednie dla maksymalnego obciążenia. Dalsze informacje na temat tabeli z wartościami ciśnienia w oponach na pokrywie wlewu paliwa.
Należy pamiętać, że podczas jazdy z przyczepą następujące systemy wspomagania jazdy działają jedynie w ograniczonym zakresie lub są całkowicie niedostępne:- aktywny asystent parkowania
- asystent martwego punktu
Wymiary montażowe oraz informacje o masie i obciążeniach znajdują się w rozdziale "Dane techniczne".
Wskazówki dotyczące jazdy
Prosimy również zwrócić uwagę na wskazówki dotyczące funkcji stabilizacji toru jazdy przyczepy ESP.Dopuszczalna prędkość maksymalna dla jazdy z przyczepą zależy od typu przyczepy. Przed jazdą należy sprawdzić w dokumentach przyczepy, do jakiej uwarunkowanej konstrukcyjnie prędkości maksymalnej jest ona dopuszczona. Należy przestrzegać maksymalnej prędkości jazdy dopuszczonej w danym kraju.
W przypadku określonych pojazdów marki Mercedes-Benz podczas jazdy z przyczepą dopuszczalne jest zwiększone obciążenie osi tylnej. W rozdziale "Dane techniczne" można sprawdzić, czy dotyczy to Państwa pojazdu. Jeśli podczas jazdy z przyczepą wykorzystuje się możliwość zwiększonego obciążenia osi tylnej, ze względu na obowiązujące przepisy nie wolno przekraczać prędkości 100 km/h. Dotyczy to również jazdy w krajach, w których z zasady podczas ciągnięcia przyczepy dopuszczalna jest maksymalna prędkość powyżej 100 km/h.Dołączenie przyczepy powoduje zmianę zachowania się pojazdu w trakcie jazdy, a także większe zużycie paliwa.
Podczas zjazdów z długich i stromych wzniesień należy odpowiednio wcześnie włączyć niższy bieg. W pojazdach z automatyczną skrzynią biegów należy w tym celu przełączyć odpowiednio wcześniej na program manualnej zmiany biegów M.Zasada ta obowiązuje również podczas jazdy z włączonym TEMPOMATEM, ogranicznikiem prędkości lub aktywnym asystentem regulacji odległości DISTRONIC.
Umożliwia to wykorzystanie efektu hamowania silnikiem do utrzymywania odpowiedniej prędkości bez konieczności ciągłego hamowania. Dzięki temu układ hamulcowy jest mniej obciążany, co zapobiega przegrzaniu i w związku z tym przedwczesnemu zużyciu okładzin hamulcowych. W razie konieczności dodatkowego hamowania nie należy przytrzymywać stale wciśniętego pedału hamulca, lecz wciskać go z przerwami.Krótkie wciśnięcie pedału gazu podczas zjazdu ze wzniesienia przy aktywnym krótko programie manualnej zmiany biegów M (pojazdy z automatyczną skrzynią biegów): automatyczna skrzynia biegów może się przełączyć na ostatnio aktywny automatyczny program jazdy E lub S. Automatyczna skrzynia biegów może się przełączyć na wyższy bieg. W wyniku tego skuteczność hamowania silnikiem może się zmniejszyć.
Porady dotyczące jazdy
- Zachowywać większy odstęp od pojazdu poprzedzającego niż podczas jazdy bez przyczepy.
- Unikać gwałtownego hamowania. Zaleca się najpierw lekko przyhamować tak, aby przyczepa zaczęła "pchać" pojazd. Dopiero po tym płynnie zwiększać siłę hamowania.
- Zdolność ruszania na wzniesieniu odnosi się do wysokości (geograficznej) nad poziomem morza. Podczas jazdy w górach należy pamiętać, że wraz ze wzrostem wysokości geograficznej zmniejsza się moc silnika i odpowiednio do tego również zdolność ruszania na wzniesieniu.
- W żadnym przypadku nie dodawać gazu.
- Nie kontrować kierownicą.
- Hamować jedynie w sytuacji awaryjnej.