Chevrolet Captiva: Ciśnienie w oponach

Ciśnienie powietrza w oponach należy sprawdzać przynajmniej co 14 dni oraz zawsze przed wyruszeniem w dłuższą podróż. Opony muszą być zimne. Nie należy zapominać o sprawdzeniu ciśnienia w kole zapasowym.

Odkręcić kapturek zaworu.

Ciśnienie w oponach


Naklejka z wartościami ciśnienia powietrza w oponach znajduje się na ramie drzwi kierowcy.

Wartości ciśnienia dotyczą opon nierozgrzanych. Są one takie same dla opon letnich i zimowych.

Ciśnienie powietrza w kole zapasowym zawsze powinno odpowiadać pełnemu obciążeniu samochodu.

Niewłaściwe ciśnienie w ogumieniu wpływa negatywnie na bezpieczeństwo, zachowanie się samochodu na drodze, komfort jazdy oraz zużycie paliwa i opon.


Uwagi: Ciśnienie należy sprawdzać, gdy opony nie są rozgrzane.

Pomiar ciśnienia w rozgrzanych oponach skutkuje nieprawidłowym odczytem. Opony rozgrzewają się po przejechaniu ponad jednej mili (1,6 km) i pozostają ciepłe przez maksymalnie trzy godziny od momentu zaparkowania pojazdu.

Ostrzeżenie

Zbyt niskie ciśnienie może prowadzić do nadmiernego nagrzewania się opony i jej wewnętrznego uszkodzenia skutkującego odklejeniem się bieżnika lub nawet rozerwaniem opony przy dużych prędkościach jazdy.c

Układ monitorowania ciśnienia w oponach

Układ monitorowania ciśnienia w oponach raz na minutę kontroluje ciśnienie powietrza we wszystkich czterech kołach po przekroczeniu określonej prędkości jazdy.

Aby układ działał prawidłowo, wszystkie koła muszą być wyposażone w czujnik ciśnienia, a ciśnienie we wszystkich oponach musi być zgodne z zaleceniami. Jeżeli zamontowano koła bez czujników, układ monitorowania ciśnienia w oponach nie będzie działać.

Odpowiednie czujniki można zamontować w warsztacie.

Głębokość bieżnika

Głębokość bieżnika należy sprawdzać regularnie.

Ze względów bezpieczeństwa opony powinny zostać wymienione na nowe, gdy głębokość bieżnika zmniejszy się do 2-3 mm (4 mm w przypadku opon zimowych).

Głębokość bieżnika


Minimalna głębokość bieżnika dopuszczalna przez przepisy (1,6 mm) zostaje osiągnięta, gdy wysokość bieżnika zrówna się z jednym ze wskaźników zużycia opony (TWI). Ich umiejscowienie wskazują oznaczenia na boku opony.

Jeśli opony przednie są bardziej zużyte niż tylne, należy je zamienić miejscami. Upewnić się, że kierunek obracania kół jest prawidłowy (bieżnik kierunkowy).

Opony starzeją się nawet gdy nie są używane. Dlatego zaleca się wymieniać je co 6 lat.

    Koła i opony

    Koła i opony Stan opon i obręczy kół Na krawężniki należy najeżdżać powoli i, w miarę możliwości, pod k ...

    Przekładanie opon

    Koła przekłada się w celu zapewnienia bardziej równomiernego zużycia wszystkich opon. Pierwsze przełożenie jest najważniejsze. Kiedy ...

    Categorie