Chevrolet Captiva: Gazy spalinowe
Gazy spalinowe
Ostrzeżenie Gazy spalinowe zawierają tlenek węgla (CO), który jest bezbarwny i bezwonny. Wdychanie CO może spowodować utratę przytomności a nawet śmierć. Spalin mogą dostać się do wnętrza pojazdu, jeśli:
|
Filtr cząstek stałych
Filtr ten usuwa szkodliwe cząstki stałe ze spalin. Wyposażony jest w funkcję automatycznego czyszczenia, która uaktywnia się samoczynnie podczas jazdy.
Czyszczenie odbywa się przez spalenie cząstek sadzy w wysokiej temperaturze. Procedura ta jest przeprowadzana automatycznie w określonych warunkach jezdnych i może trwać ponad 15 minut.
Ponadto z układu wydechowego może się wydobywać nietypowy zapach i dym.
W niektórych sytuacjach, np.
podczas pokonywania krótkich odcinków, samoistne oczyszczenie filtra nie jest możliwe.
Jeśli lampka kontrolna (lampki DPF)
świeci lub miga, należy
uruchomić proces czyszczenia filtra
cząstek stałych, kontynuując
bezpieczną jazdę, dopóki nie
zgasną lampki DPF w zestawie
wskaźników. Proces czyszczenia
przebiega lepiej przy jeździe ze
stałą prędkością.
Ostrzeżenie Pamiętać o zachowaniu poniższych środków ostrożności, ponieważ podczas regeneracji filtra DPF elementy układu wydechowego nagrzewają się do wysokiej temperatury.
|
Katalizator
Katalizator usuwa ze spalin pewną ilość substancji niebezpiecznych dla środowiska naturalnego.
Przestroga Korzystanie z paliwa niskiej jakości lub o zbyt niskiej liczbie oktanowej może spowodować uszkodzenie silnika, katalizatora i podzespołów elektronicznych. Niewypalone w pełni paliwo przegrzeje i uszkodzi katalizator. Z tego względu należy unikać zbyt długiego używania rozrusznika, gdy silnik się nie uruchamia, jazdy aż do opróżnienia zbiornika paliwa bądź uruchamiania samochodu poprzez pchanie lub holowanie. |
W razie stwierdzenia przerywania zapłonu, nierównej pracy silnika, spadku mocy silnika lub innych nietypowych objawów należy niezwłocznie skontaktować się z warsztatem w celu usunięcia usterki. W razie potrzeby można kontynuować jazdę, ale jedynie przez krótki czas i pod warunkiem utrzymywania niskiej prędkości obrotowej silnika.
Przestroga Nie dotykać katalizatora przy włączonym silniku. Katalizator rozgrzewa się do bardzo wysokiej temperatury i może spowodować poparzenia w kontakcie ze skórą (np. dłonią), dlatego też można go dotknąć dopiero wtedy, gdy ostygnie. Czas stygnięcia: po wyłączeniu silnika odczekać ponad dwie godziny w temperaturze otoczenia. |